• Otázky a odpovědi
  • Kontaktujte nás
  • Úvodní strana
  • Mapa serveru

Vyhledávání

Partnerský program

Kontakty

ABB s.r.o., Elektro-Praga

Resslova 3
466 02  Jablonec nad Nisou
GPS: 50°44'6.39"N, 15°11'5.02"E

tel.: 483 364 111
fax: 483 364 159
technická podpora: 800 800 104
e-mail: epj.jablonec@cz.abb.com

Interiérové snímače pohybu

Automatické spínače rozsvítí i zhasnou samy

Určitě jste to již zažili. Máte obě ruce plné, vstoupíte do tmavé chodby a potřebujete rozsvítit. Přemýšlíte jak: ramenem nebo nosem? Stačí nainstalovat snímač reagující na pohyb a světlo se bude rozsvěcet samo! Navíc si sami můžete nastavit, zda se má svítidlo zapínat pouze za šera nebo i za denního světla. Automatický spínač za Vás i zhasne – již se nestane, že by světlo zůstalo zapnuté celou noc.

Bezdotykové spínání určitě uvítáte na chodbách, schodištích, v garážích, na toaletách. Všude, kde se klasický spínač obtížně hledá. Použitím automatického spínače zvýšíte nejenom pohodlí při ovládání svítidel, ale také bezpečnost při pohybu ve Vašem domě. Myslete i na své hosty – ti netuší, kde si mohou rozsvítit a automatické spínače jim to usnadní.

 

Důležitá je správná volba

Automatických spínačů existuje celá řada – liší se nejenom designovým a barevným provedením, ale také snímacími vlastnostmi, možnostmi nastavení, velikostí a druhem spínané zátěže apod. Proto se v případě zájmu raději poraďte s odborníkem – elektroinstalatérem.

Před instalací je také třeba zvolit vhodné umístění automatického spínače. Dosah snímače pohybu je totiž závislý na směru pohybu vůči němu – nejlepších výsledků dosáhnete, jestliže budete procházet kolem snímače; budete-li se ke snímači přibližovat čelně, může být dosah menší. Vyplatí se proto uvážit, jaký směr pohybu bude nejčastější.

 

Jak Vás snímač vidí?

  • Snímač s kuželovou charakteristikou obsáhne část prostoru od místa montáže přibližně ve tvaru kužele. Můžete jej namontovat na strop nebo i na zeď. Abyste zhruba věděli, odkud Vás snímač „uvidí“, promítněte si jeho kužel do místnosti, kde má být nainstalován.
  • Snímače s rovinnou charakteristikou jsou určeny pro montáž do zdi ve výšce obvykle užívané pro spínače – zjišťují pohyb v rovině, která je rovnoběžná s podlahou. Zachyceno bude vše, co tato pomyslná rovina protíná. Když tedy místností proběhne Váš zvířecí miláček, světlo se nerozsvítí.

 

Možnosti nastavení

Všechny snímače pohybu mají nejméně dva nastavovací prvky, které umožňují sladění jejich chování s Vašimi požadavky:

  • Zpoždění vypnutí oddálí zhasnutí světla. Je to nastavitelná doba, po kterou světlo zůstane svítit od okamžiku, kdy snímač přestane registrovat pohyb. Tím se zabrání, aby se světlo opakovaně rozsvěcelo a zhášelo, když snímaným prostorem projde několik lidí krátce po sobě. Také Vám světlo ihned nezhasne, když na chvíli setrváte bez pohybu. Po uplynutí zvolené doby se světlo samo vypne – nemusíte na to už myslet.
  • Prahová úroveň osvětlení zajistí, že se světlo zapne pouze tehdy, když je úroveň osvětlení nižší než Vámi nastavená hodnota. Tím lze potlačit zbytečné zapínání svítidla ve dne – snímač Vás sice uvidí, ale ví, že nemusí rozsvítit, když je dostatek přirozeného světla.

Odkazy v rámci www

Fotogalerie

  • Automatický spínač Levit
ABB s.r.o., Elektro-Praga (c) 2006