• Otázky a odpovědi
 • Kontaktujte nás
 • Úvodní strana
 • Mapa serveru

Vyhledávání

Partnerský program

Kontakty

ABB s.r.o., Elektro-Praga

Resslova 3
466 02  Jablonec nad Nisou
GPS: 50°44'6.39"N, 15°11'5.02"E

tel.: 483 364 111
fax: 483 364 159
technická podpora: 800 800 104
e-mail: epj.jablonec@cz.abb.com

Ochrana před přepětím

Chraňte svoje elektronické přístroje

Při úderu blesku vznikají ve všech vedeních nebezpečná přepětí, což jsou impulsy o napětí až několik desítek tisíc voltů trvající asi tisícinu sekundy. Tyto impulsy ohrožují všechna elektronická zařízení, která jsou k vedení připojena. Určitě jste již slyšeli, že někomu při bouřce „odešel“ počítač, televizor nebo DVD přehrávač – pokud jste již ovšem takovou smutnou zkušenost nezískali Vy sami. Někdy může přepětí dokonce způsobit i požár.

Menší, ale stále ještě nebezpečné přepěťové impulsy vznikají i při spínání domácích elektrospotřebičů, jako je např. mraznička, kuchyňský robot, zářivka, ale i elektrická sekačka, cirkulárka aj. Ve větších městech se uplatňují i další zdroje poruch – projíždějící tramvaje, transformovny, blízké výrobní podniky atd. Takovéto slabší přepěťové pulsy se nemusí projevit ihned, ale postupně opotřebovávají obvody elektronických přístrojů, které mohou po čase bez zjevné příčiny selhat. Mohou způsobovat zpomalení komunikace po síti nebo třeba „zamrznutí“ počítače.

 

Základní zásady

Velmi důležitá je koordinace ochran – rozdělení do více stupňů. Přepěťové zásuvky či adaptéry mohou být součástí pouze posledního, třetího stupně ochrany. „Pochytají“ běžné přepěťové impulsy řádu tisíců voltů. Nesmí se ale zapomínat na svodiče bleskových proudů v hlavním rozváděči (1. stupeň) a svodiče přepětí v podružných rozváděčích (2. stupeň).

Před nepříznivými účinky přepětí je nutné zařízení chránit komplexně – tedy nejenom jeho napájecí vedení, ale také všechny další možné vstupní cesty – anténní svody, linková vedení, datová či komunikační rozhraní. O napájecí vedení se postarají silové zásuvky osazené přepěťovými moduly. Ostatní vstupující vedení lze ochránit speciálními přístroji.

 

Jak poznám, že ochrana zafungovala?

Běžná síťová přepětí jsou ochranami pohlcována. Aniž byste to zaregistrovali, přispívají tak k dlouhé životnosti a bezporuchovému provozu připojených elektrických a elektronických zařízení.

Projde-li výjimečně napájecím vedením impuls s vysokou energií (např. při blízkém úderu blesku), ochrana jej zachytí, ale dojde k jejímu přetížení a trvalému odpojení. Zásuvka bude sice „fungovat“ dál, ale připojená elektrická zařízení již nebudou chráněna před přepětím. Aby uživatel poznal, že je nutné provést výměnu, jsou zásuvky vybaveny signalizací stavu přepěťové ochrany:

 • u zásuvek nebo adaptérů s optickou signalizací poruchy se rozsvítí červená kontrolka
 • zásuvky s akustickou signalizací začnou při poruše vydávat dobře slyšitelné nepřetržité bručení – upozorní tak na nutnost neprodlené výměny, aniž byste museli mít zásuvku před očima

  Fotogalerie

  • Zásuvka s ochranou před přepětím Tango
  • Zásuvka s ochranou před přepětím Levit
  • Zásuvka s ochranou před přepětím Neo
  • Zásuvka s ochranou před přepětím Element
  • Zásuvka s ochranou před přepětím Impuls
  • Dvojnásobná zásuvka s ochranou před přepětím Swing
  • Dvojnásobná zásuvka s ochranou před přepětím Neo, akustická signalizace
  ABB s.r.o., Elektro-Praga (c) 2006