• Otázky a odpovědi
 • Kontaktujte nás
 • Úvodní strana
 • Mapa serveru

Vyhledávání

Partnerský program

Kontakty

ABB s.r.o., Elektro-Praga

Resslova 3
466 02  Jablonec nad Nisou
GPS: 50°44'6.39"N, 15°11'5.02"E

tel.: 483 364 111
fax: 483 364 159
technická podpora: 800 800 104
e-mail: epj.jablonec@cz.abb.com

Vložit nový příspěvekVložit nový příspěvek

Jiné dotazy ...

 • Datum vložení: 23.6.2017 8:48:07
  Od: Kamil Novák
  Předmět: Stupeň krytí u zásuvek s RCD typ FI-DOS
  Dobrý den. U zásuvek s clonkami uvádíte stupeň krytí IP 40. Můžete mi sdělit, proč u zásuvky s vestavěným RCD tp FI-DOS, konkrétně č.5526A-A02369 B, která je také vybavena clonkami, je uvede stupeň krytí pouze IP 20 ? Děkuji.

  V současné době není informace o stupni krytí uvedena na krytu těchto zásuvek, tudíž podle platných norem nemůžeme u těchto přístrojů uvádět ani deklarovat vyšší stupeň krytí než IP20. V blízké budoucnosti by mělo dojít k doplnění potřebného značení, abychom mohli deklarovat krytí IP40.

 • Datum vložení: 3.5.2016 7:32:12
  Od: Milan Foler
  Předmět: ABB EP-CAD
  Dobrý den, jak je možné objednat si nástroj ABB EP-CAD Děkuji

  Tento SW už bohužel není podporován.

 • Datum vložení: 19.8.2015 12:23:54
  Od: Jiří
  Předmět: Instalace na hořlavé podklady
  Dobrý den, mohu použít Vaše výrobky řady Praktik pro montáž přímo na hořlavý podklad?(dřevěné trámy a desky) U podkladních materiálů není stanovena reakce na oheň - jedná se o stáv. dřevěnou stavbu. Pokud se nemýlím, jedná se tedy o třídu F. U Vašich výrobku je ale poznámka, že je určena pro třídy B,C,D. Musím tedy užít ještě podložení přístrojů izolační deskou? např. Cemvin Děkuji za odpověď

  Pokud opravdu chcete provést instalaci na materiály, jež patří do třídy reakce na oheň E nebo F, tedy lehce hořlavé, musíte přístroje z řady Praktik podložit nehořlavou, tepelně izolující podložkou o tloušťce minimálně 5 mm, a to i v případě že si zvolíte béžovou nebo hnědou barvu, které obsahují retardand proti hoření. Jak správně zmiňujete, přístroje z tohoto materiálu je možné instalovat bez zmíněné podložky pouze na podklady třídy reakce na oheň B, C nebo D.

 • Datum vložení: 5.9.2012 19:59:34
  Od: Zbyněk Pazour
  Předmět: Tloušťka zdí EP-CAD
  Dobrý den, začal jsem používat Váš software EP-CAD. Je velice šikovný a uživatelsky příjemný. Mám však problém. Nelze mi měnit šířku zdí. Tato šířka je pevně nastavena na 0,2m. Nevíte jak toto vyřešit. Děkuji
  Tloušťku zdi je nutno nastavit před jejím zakreslením. Při zvolení funkce "Zeď" je na příkazovém řádku podfunkce Vlastnosti.
 • Datum vložení: 28.7.2012 18:16:48
  Od: norrsken
  Předmět: Chrání FI-DOS před přerušením PEN před chráničem?
  Prosím hlídá si chránič FI-DOS napětí na přívodu? Jde mi o známý případ ve staré instalaci TN-C, kdy při přerušení PEN klasický FI chránič nebude reagovat. Fázové napětí se v tom případě dostává přes impedanci spotřebiče po N vodiči do místa rozdělení a následně po PE na neživé části připojených zařízení. Pokud místo rozdělení PEN není přizemněno, protéká dotýkající se osobou poruchový proud, na který klasický chránič z principu nemůže reagovat.

  Chrániče FI-DOS neměří napětí na svém vstupu, nemohou tedy chránit před přerušením vodiče PEN před chráničem. Pokud dojde k přerušení vodiče PEN před chráničem ze strany napájení, fázové napětí se vrátí přes zátěž až na druhý pól chrániče a dále pak projde na neživé části obvodu před chráničem až do místa přerušení PEN. V takovém případě chránič skutečně ze svého principu nevypne, protože z obvodu za chráničem žádný proud neuniká. To ale není chyba chrániče, ale chyba zapojení v síti.
  Na popisovanou poruchu reagují napěťově závislé chrániče, které potřebují napájení pro to, aby vůbec mohly fungovat. Obvod za napěťově závislým chráničem se ale odpojí při každém výpadku napětí v síti, takže chránič musí být vždy znovu aktivován.

  Chrániče FI-DOS, nebo ostatní chrániče SRCD nebo RCD, fungují při průchodu poruchového proudu za standardních podmínek vždy a nepotřebují ke své správné funkci připojený PEN. 
  Ochrana proudovým chráničem je doplňková ochrana osob před úrazem elektrickým proudem. Základní ochranou je ochrana nulováním (dříve nazývaná ochranou samočinným odpojením od zdroje) a úlohou proudového chrániče není tuto primární ochranu nahradit, ale jen zdokonalit. Pokud nastane Vámi popsaná situace, proudový chránič ji nezlepší, ale ani nezhorší, protože v takovém případě je chránič RCD nebo SRCD jen pasivním prvkem v instalaci. Problém je, že nebude fungovat to základní, což je ochrana nulováním.

 • Datum vložení: 27.4.2012 18:25:37
  Od: Vojta
  Předmět: Osvětlení schodiště
  Dobrý den. Chtěl bych rekonstruovat osvětlení v panelovém domě.Všechny světla by měly byt ovládaný pohybovými čidly. Všechna světla budou nástěnné. Teď otázka : Jaké pohybové čidla použit?Infračervené nebo mikrovlnné? Zvlášť čidla a zvlášť světla,nebo světla přímo s čidly?Které jsou spolehlivější?Slyšel jsem,že mikrovlnné čidla spínají i přes zeď,což by nebylo dobré kdyby osoba v bytě prošla třeba kolem vchodových dveří,světlo na chodbě by se rozsvítilo. Poraďte mi prosím.Děkují za informaci.

  V naprosté většině se používají infračervené snímače pohybu, naše společnost ani jiné nenabízí. Kombinace snímače pohybu se svítidlem se využívá spíše ve venkovním prostředí, ale z hlediska funkčnosti to není podstatné - jde zejména o možnost snímač optimálně nastavit, aby co nejlépe snímal požadovaný prostor.

 • Datum vložení: 14.3.2012 17:57:19
  Od: Šimek Jan
  Předmět: Katalog
  Dobrý den, chtěl bych si prosím objednat Váš katalog "domovní elektroinstalační materiál 2012". Jak prosím postupovat, jaká je cena katalogu a je možno zaslání katalogu poštou? Děkuji Vám za odpověď Šimek.

  Katalog a další materiály si můžete zdarma objednat na uvedeném linku: http://www117.abb.com/order_download.asp?thema=2694&category=4139

  Zasíláme prostřednictvím České pošty.

 • Datum vložení: 8.12.2011 9:52:37
  Od: Isayash
  Předmět: Barevné odlišení zásuvek pevného rozvodu (zásuvek pohyblivého rozvodu) zálohovaného při výpadku napájení (pomocí UPSkou)
  Dobrý den, kdysi byly v prodeji u několika velkoobchodníků barevné kryty (zpravidla sytě červené) k odlišení zálohovaných zásuvek v rozvodech. Standardně tak byly minimálně dvě zásuvky vedle sebe s barevným odlišením krytu (zpravidla byla běžná zásuvka bílá a zálohovaná červená). Několik jsem si tehdy nakoupil, nyní již zásoba není a nemohu na něco podobného v nabídkách narazit. Poradíte s řešením jak odlišit zálohované zásuvky od běžných nezálohovaných [ze všech variant uvažuji: běžná bez přepěťové ochrany, běžná s přepěťovou ochranou a zálohovaná s přepěťovou ochranou].

  V tomto případě norma hovoří pouze o barevně odlišené zásuvce (resp. správněji o proudovém okruhu). Neurčuje červenou barvu jako jedinou. Můžete tedy použít jakoukoli jinou barvu než je barva v instalaci použitá jako základní. Také lze využít zásuvky s popisovým polem, kde na výjimečnost můžete upozornit textem. V některých řadách červenou zásuvku nabízíme stále - Swing/SwingL, Time/Element (pouze v kombinaci s bílou). Využijte náš katalog on-line.

 • Datum vložení: 9.8.2011 11:14:49
  Od: Bradáčová
  Předmět: montáž krabice pro přístroje do hořlavých materiálů
  Dobrý den, Mám dotaz ohledně instalace zásuvek na zástěnu kuchyňské desky z lamina, ve zveřejněných dotazech jsem si našla vhodné modely – krabice i zásuvky, bohužel né v bílé barvě,ve které bychom je potřebovali, ale zajímala by mě samotná instalace krabic, měli by být vestavěny do zdi z ytongu jen z části a vykukovat o hloubku té zástěny,která by měla být cca 1 cm ??? A druhý dotaz , lze tyto přístroje určené pro montáž na a do hořlavých materiálů také montovat do rámečku pro více násobné přístroje 1x 2 zásuvky a 1 x 3 zásuvky. Předem moc děkuji za odpověď. J.Bradáčová

  Přístroje určené k instalaci do hořlavých podkladů lze montovat i do násobných rámečků, které pro tyto účely také nabízíme. Je přitom nutné dodržet rozteč krabic, která musí být 71 mm.
  Pokud instalační krabice budou procházet deskou z lamina, čemuž se podle toho, jak popisujete Vaši situaci, nevyhnete, musíte volit také krabice ze samozhášivého materiálu. Takové krabice bývají označeny symbolem přeškrtnutého plamínku, pod nímž je vypsaná teplota žhavé smyčky, kterou byl takový typ krabic zkoušen. Ve Vašem případě by tato hodnota měla být minimálně 850 °C. Tomu, až na výjimky, vyhovuje velká většina krabic na trhu. Na trhu jsou však také krabice, které mají větší průměr (obvykle mají dvojitý plášť). Takové krabice se nevejdou do rozteče 71 mm, takže je pro násobnou montáž nelze použít.

 • Datum vložení: 30.8.2010 7:20:39
  Od: tutko
  Předmět: domovni pristupovy system
  Dobry den, chci se zeptat, jestli ABB prodava take pristupove systemy do domu, napr. zvonek u vchodu s kamerou, komunikacni zarizeni pro otevirani elektromagnetickeho zamku u vrat atp. Za odpoved predem dekuji.

  Tyto skupiny výrobků bohužel nespadají do našeho portfolia.

 • Datum vložení: 1.7.2010 14:10:26
  Od: Jan Doležel
  Předmět: Motorový spouštěč
  Kde najdu a co znamená odborný termín TŘÍDA SPOUŠTĚNÍ (např,třída spouštění 10 u MS132).Děkuji.

  Těmito produkty se zabývá jiná divize ABB.
  Kontaktujte prosím pana Vladimíra Richtera:
  vladimir.richter@cz.abb.com
  Heršpická 13
  619 00 Brno
  Tel. 543 145 552
   

 • Datum vložení: 22.3.2010 20:16:54
  Od: Kafka Martin
  Předmět: Krabice pro přístroje pro montáž do hořlavých materiálů
  Jaké vícenásobné krabice použít pro montáž vašich výrobků určených do hořlavých materiálů (po staru "C3")? Zatím jsem našel pouze jednonásobné od "KOPOSU".Dáte tip?

  Pokud vím, tak krabice pro instalaci do hořlavých podkladů (nově třída reakce na oheň E a F) se deklaruje do C3 a dodává ji opravdu jen KOPOS Kolín. Jsou to dvouplášťové krabice KI 68/1(2,3), které vzhledem ke svému většímu průměru (79,4 mm) neumožňují využít k montáži vícenásobné rámečky pro přístroje spínačů a zásuvek, takže se musí instalovat jednotlivě.
  Pro většinu praktických aplikací však vyhoví krabice odolávající zkoušce žhavou smyčkou 850 °C, což bývá obvykle vyznačeno znakem na dně krabičky (přeškrtnutý plamínek s číslem v obdélníčku pod ním). Číslo udává teplotu žhavé smyčky, které krabička odolává. Zajímavé je, že KOPOS uvádí u krabiček do C3 tuto hodnotu stejnou jako u krabiček, které deklaruje do C2. Je to totiž podle dříve platné normy ČSN 73 0862, která je nahrazena normou ČSN EN 13501-1 a některé návaznosti nejsou vždy úplně zřejmé.

 • Datum vložení: 20.3.2010 13:13:08
  Od: Jiří Resl
  Předmět: Katalog
  Dobrý den. Mohu se prosím zeptat, kdy vydáte nový kompletní katalog 2010? S pozdravem Resl
  Katalog 2010 bude k dispozici ve 14. týdnu.
 • Datum vložení: 8.12.2009 7:25:02
  Od: Jaroslav Nemšák
  Předmět: Fotovoltaika
  Dobrý den Zabývá se fy ABB výrobou a distribucí komponentů pro fotovoltaické elektrárny. Eventuelně jen některými přístroji jako jsou střídače apod. Děkuji a zdravím Nemšák

  ABB se nezabývá výrobou fotovoltaických panelů, ale v nabídce má další nutné přístroje (tech. řešení připojení). Více na tomto odkazu : http://www.abb.cz/product/ap/seitp329/7D219C27084841EFC1257600003B3E14.aspx?v=9aac910006&e=cz&ep=1&rm=1

  Střídače pro fotovoltaické elektrárny budou v nabídce v průběhu roku 2010.

 • Datum vložení: 25.11.2009 11:32:23
  Od: Milan Švancara
  Předmět: vzorkovna
  Dobrý den, chtěl bych si koupit orientační LED svítidla ale rád bych je vybral fyzicky. Máte někde nejlépe JMK nějakou vzorkovnu nebo výstavní síň. Děkuji za odpověď.

  Kontaktujte našeho obchodního reprezentanta pro Jihomoravský kraj (731552350). Dohodne se s Vámi o možnostech prezentace požadovaných výrobků.

 • Datum vložení: 9.11.2009 22:27:42
  Od: Zdeněk Pikhart
  Předmět: EP-CAD
  V programu EP-CAD mi při kreslení zdí nejde nastavit tloušťka zdi. Po kliknutí na vlastnosti zdi je položka "Tloušťka" nepřístupná.
  Tloušťka zdi lze nastavit před jejím zakreslením (tlačítko Vlastnosti na příkazové řádci při spuštěné funkci zeď). Po zakreslení do výkresu lze upravit pouze výšku.
 • Datum vložení: 29.10.2009 11:36:22
  Od: David Rohan
  Předmět: Pripojeni anglickych elektrospotrebicu
  dobry den, nedari se mi sehnat adapter pro pripojeni anglickeho elektrospotrebice(DVD Recorder) do ceske zasuvky, muzete mi poradit? dekuji a jsem s pozdravem D.R.

  Takovéto výrobky v nabídce bohužel nemáme.

 • Datum vložení: 22.7.2009 11:28:20
  Od: jiří resl
  Předmět: krabice
  Dobrý den. Nacvakal jsem si krabice 1055-41 do sebe a nevím jak je zase dát od sebe. můžete mi prosím vysvětlit jak mám provést demontáž (nejsou již vloženy ve zdi). děkuji

  Již spojené krabice 1055-41 se v případě potřeby zpět oddělí takto: Obraťte sestavu dnem k sobě, stiskněte šroubovákem výstupek zámku v okénku a krabice od sebe odsuňte. Spojení a rozpojení lze provést opakovaně.

 • Datum vložení: 28.6.2009 8:38:34
  Od: jiří resl
  Předmět: cd
  Dobrý den, při spuštění CD s ceníkem se mi objeví titulní strana a když si chci vybrat design např. Tango , nejde to spustit a napíše mi to že dokument je pouze pro čtení. Jak to mám udělat aby mi to šlo spustit?

  Aplikace je určena pro MS EXCEL 2000 a vyšší.
  Je nutné nastavení nastavení zabezpečení maker na střední úroveň (u Excel 2003: Nástroje > Makro > Zabezpečení).

 • Datum vložení: 25.6.2009 14:21:34
  Od: Stanislav Kučera
  Předmět: Zásuvky - krytí IP
  Dobrý den, prosím o sdělení, zda se použitím bezpečnostní zátky (5912-91004)změní krytí IP u zásuvek - konkrétně u typu Clasic. Pokud ano, tak na jaké?

  Bezpečnostní zátka (obj. č. 5912-91004) není určena ke změně krytí IP, ale k ochraně před vsunutím cizích předmětů (hlavně dětmi).
  Není neoddělitelnou součástí zásuvky, jako napří. clonky, a neřeší těsnost mezi krytem zásuvky a stěnou.
  Zásuvku s touto zátkou tedy nelze v žádném případě považovat za vyhovující pro krytí IP x1 nebo IP x2.

Zpět na seznam Zpět na seznam
ABB s.r.o., Elektro-Praga (c) 2006